Cesty k oblakom

 

VITAJTE NA HORNEJ NITRE

 

ÚVOD

Milí turisti, ponúkame vám výber obľúbených a atraktívnych turistických cieľov v našom kraji. Pri jeho zostavovaní sme rešpektovali majestát prírody a tiež dokumenty zamerané na ochranu prírody ako sú Karpatský dohovor, pravidlá pre územia európskeho významu a ďalšie. Mohutný oblúk Karpát sa tiahne cez Rumunsko, Maďarsko, Rakúsko, Česko, Slovensko, Poľsko a Ukrajinu. Jeho najvyššou časťou sú Vysoké Tatry. Vrchy, z ktorých môžete obdivovať najkrajšie panorámy nášho kraja sú v pohoriach, ktoré sú súčasťou celku Vnútorné Západné Karpaty. Vaše oči, myseľ, srdce, duša a telo budú na túrach plesať. Nájdete tu aj tipy, kde sa môžete popri turistických trasách zastaviť, ak budete chcieť hlbšie spoznať prírodné a kultúrne dedičstvo nášho pekného kraja a keď budete potrebovať oddych, občerstvenie a ubytovanie. Prajeme vám bohaté turistické zážitky, zdravý a príjemný pobyt!

ATRAKTIVITY HORNEJ NITRY

Prievidza je moderné dynamické mesto s pekným historickým jadrom. Leží v Hornonitrianskej kotline, pri sútoku riek Nitra a Handlovka. Prvá písomná zmienka o jej existencii je v slávnej Zoborskej listine z roku 1113. Najvýznamnejším monumentom je národná kultúrna pamiatka Kostol Najsvätejšej Trojice, kláštor a kolégium piaristov. Je to jedinečná baroková stavba stredoeurópskeho významu. Kto chce spoznať aj ďalšie významné pamiatky mesta, môže sa prejsť po “Zlatej prievidzskej ceste”. V meste sú ubytovacie a stravovacie zariadenia rôznych kategórií (4 hotely, 7 penziónov) a pekný lesopark. Verejné medzinárodné Letisko Prievidza a Aeroklub ponúkajú vyhliadkové lety, letecký a parašutistický výcvik.

Bojnice sú pôvabné mestečko spomínané už v Zoborskej listine z roku 1113. Nachádza sa tam príťažlivý zámok, ZOO, termálne liečebné kúpele, prírodné pamiatky ako Prepoštská jaskyňa – v súčasnosti Múzeum praveku Slovenska, travertínová jaskyňa v zámku, Lipa kráľa Mateja, v meste a okolí sa nachádzajú ďalšie kultúrne pamiatky, kúpaliská, turistické trasy, cyklotrasy, športové teambuildingové centrum, galéria umenia, areál sokoliarov, kalvária, 9 hotelov, 20 penziónov. Milovníci koní môžu využiť služby Jazdeckého klubu Majer a Hipocentra.

Sebedražie leží na severozápadnom úpätí pohoria Vtáčnik. Dominantou obce je kostol sv. Barbory. V blízkosti obce sa nachádza relaxačný areál Vodný svet s reštauráciou a aj možnosťou lovu rýb a jedinou račou farmou na Slovensku. Ďalším areálom je Golf Club Scotland, plne vybavené tréningové centrum škótskeho typu s najvyššou kvalitou hracích povrchov. Pri susednej obci Cigeľ je Hornonitriansky banský skanzen, kde môžu návštevníci v autentickom prostredí vidieť reálnu tvár podzemia, v ktorom pracujú baníci.

Lehota pod Vtáčnikom – veľká obec na úpätí vrchu Vtáčnik. Dominantou je Kostol sv. Cyrila a Metoda. Je tam krytý plavecký bazén, tenisové kurty, dve telocvične, fitnesscentrum, futbalové, hádzanárske a viacúčelové ihrisko, krosová dráha a 800-metrový lyžiarsky vlek. Turistom, ktorí chcú výjsť na vrchol Vtáčnika cez túto obec alebo cez Kamenec pod Vt. ponúka služby Chata pod Končitou.

Kľačno leží v severnom výbežku Hornonitrianskej kotliny. Ozdobou obce sú kostol sv. Mikuláša, kaplnka Panny Márie a Mariánsky stĺp. V okolí sú ideálne podmienky na pestovanie letnej a zimnej turistiky a jazdenie na koni. Nachádza sa tam kvalitne vybudované športovo-rekreačné stredisko SKIARENA FačkovskésedloasalašKľak. PodvrcholomReváňa,vkatastri obce Kľačno vyviera národná rieka Nitra. Prameň je vyznačený o 100 m nižšie, s dvomi kaplnkami a posedením.

Koš. Prvá písomná zmienka o obci je v listine z roku 1376. Pod obcou a v jej okolí je nálezisko lignitu, preto sa z dôvodu jeho ťažby a stavebnej uzávery znížil počet obyvateľov. Pri novom kostole stojí ako posledná pamiatka na tunajší zbúraný gotický chrám sv. Andreja jeho polygonálne presbytérium s hodnotnou kamenosochárskou výzdobou a dosiaľ neodkrytými stredovekými freskami. Na terajšie miesto ho previezli v roku 2000, zvyšok kostola zbúrali kvôli nebezpečiu poddolovaného terénu. Následkom banskej činnosti sú v blízkosti obce mokrade, kde sa vyskytujú bažinaté druhy rastlín a vtáctva.Vyhľadávaným strediskom v obci je golfový klub AGAMA. Je v ňom Driving Range, 9- jamkové ihrisko, bar so simulátorom PROTEE, penzión Golf, dva tenisové kurty, ihrisko na Petanque a detské drevené ihrisko.

Nitrianske Rudno leží v malebnom údolí riečky Nitrice. Názov prezrádza, že sa vyvinulo z baníckej osady. Najstaršia písomná správa o obci je z roku 1275. Obec je obklopená prekrásnou prírodnou panorámou. Vyhľadávaným strediskom je vodná nádrž Nitrianske Rudno. Bola postavená v roku 1951, vodná plocha má rozlohu 0,96 km2, max. hĺbku 13,5 m. Slúži hlavne na vodné športy, jachting, kúpanie a rybolov. Pri nádrži sú reštaurácie, ubytovacie zariadenia, chatová osada a autokemping. Neďaleko od Rudna v obci Diviacka Nová Ves, v pokojnom horskom prostredí Rudnianskej doliny pôsobí jazdecký klub Hipo Mačov. Okrem jazdenia tu môžu návštevníci obdivovať pôvodnú architektúru dediny a zbierku roľníckeho náčinia.

Opatovce nad Nitrou sa nachádzajú susedstve v Bojníc, v bezprostrednej blízkosti areálu Kúpeľov Bojnice. Cez obec preteká rieka Nitra, v blízkosti je pohorie Malá Magura. Návštevníkom poskytujú služby relaxačné centrum Aquavital a penzión a reštaurácia Termal.

Šútovce sú malá dedinka na styku Hornonitrianskej kotliny s pohorím Malá Magura. V minulosti to bola osada, ktorú vlastnili Diviackovci, neskôr Rudnayovci a ďalšie šľachtické rody, až nakoniec Pálffyovci. Z obce sa dá cez Šútovské sedlo pripojiť na značený turistický chodník, vedúci na hlavný hrebeň Malej Magury.

Vyšehradné, časť obce Nitrianske Pravno, v blízkosti vrchuVyšehrad. NachádzasatuMontyRanč–poskytuje kurzy jazdenia na koni, víkendové a prázdninové pobyty pre dospelých i deti spojené s jazdením.

Prekrásny pohľad z Veľkého Griča je na Handlovú. Je to mesto so silnými baníckymi tradíciami, ktoré dokumentuje Múzeum uhoľného baníctva. Kvalitné služby návštevníkom v tej oblasti regiónu poskytuje Horský hotel Remata.

Termal Chalmová je kúpalisko v peknom tichom prostredí, v zeleni prírody pod Drieňovým vrchom v Strážovských vrchoch. Celoročne sú tu k dispozícii 2 kryté regeneračné bazény postavené priamo na termálnych prameňoch.