Brodzany

Kaštieľ a Slovanské múzeum A.S.Puškina

Renesančný kaštieľ zo 17. storočia je obklopený anglickým parkom s vodnými kaskádami potoka Geradza a vzácnymi cudzokrajnými drevinami. V roku 1844 sa majiteľom kaštieľa stal rakúsky diplomat barón Gustav Friesenhof, pôsobiaci v Petrohrade. Po smrti manželky Natálie sa Gustáv Friesenhof oženil so švagrinou vtedy už nebohého básnika A.S. Puškina Alexandrou Gončarovovou. Mali spolu dcéru Natáliu, ktorá celý život prežila v Brodzanoch.

V kaštieli sa od roku 1979 nachádza Slovanské múzeum Alexandra Sergejeviča Puškina. V rámci tejto expozície sa návštevník dozvie nielen čo-to o živote a diele jedného z najvýznamnejších ruských básnikov a prozaikov všetkých čias, ale i o vplyve jeho tvorby na slovenskú literatúru. Historická časť expozície približuje atmosféru rodinného sídla šľachty s priamymi vzťahmi k ruskému rodinnému kontextu a niektorým predstaviteľom ruskej literatúry a umenia. Nájdeme tu nádherné dobové salóny významných majiteľov kaštieľa s pôvodným zariadením.

Otváracie hodiny

pondelok – piatok:             09:00 – 15:00 h

sobota:                                10:00 – 14:00 h

nedeľa a štátne sviatky:    zatvorené

Kontakt

 958 42  Brodzany

Telefón :    +421 (0)38 2452 650, 651

                    +421 (0)38 2452 653

E-mail:        slovanske.muzeum@snk.sk

Web:           http://www.snk.sk

Letohrádok Babylon

V roki 1911na kopci Hôrka nad Brodzanmi dala postaviť vojvodkyňa Natália z Oldenburgu, neter Alexandra Sergejeviča Puškina, Letohrádok BabylonStavba s priľahlým areálom slúžila ako miesto nerušeného oddychu i zábavy v kruhu priateľov. Pôvodne sa nazýval Pavilón, ale služobníctvo to skomolilo na Babylon. Bol plný obrazov namaľovaných Natáliou, vzácneho nábytku, hudobných nástrojov, množstva kníh a ďalších diel. Na terase bol veľký hvezdársky ďalekohľad. Po smrti šľachtičnej sa letohrádok netešil veľkej prosperite. Počas druhej svetovej vojny bol rozkrádaný a v nasledujúcich desaťročiach sa premenil na zrúcaninu.

Letohrádok je voľne prístupný pre verejnosť na vlastné nebezpečie.

Rodinná hrobka Friesenhofovcov

Len pár desiatok metrov od letohrádku je schovaný novogotický evanjelický kostolík, ktorý sa stal aj rodinnou hrobkou Friesenhofovcov a Oldenburgovcov.