Aeroklub Prievidza

 

Náš Aeroklub je nekomerčnou, samostatnou, nezávislou, dobrovoľnou, nepolitickou a otvorenou organizáciou záujemcov o letecký a parašutistický špor­t.
Bol založený v roku 1950 a dnes je občianskym združením. Jeho poslaním je rozširovať a prehlbovať záujem o letecké športy v širokej verejnosti, propagovať leteckú turistiku a vplyv klubového života na rozvoj ľudskej osobnosti, rodiny a mládeže.

Aeroklub Prievidza

Motorové lietanie

 

Lietanie na motorovom lietadle Vám otvára nevídané možnosti pozrieť sa z vtáčej perspektívy na miesta, ktoré by ste za jeden deň zo zeme iba ťažko navštívili a umožní Vám zažiť nezabudnuteľný pohľad na našu krajinu.

Aeroklub Prievidza

Parašutizmus

 

V našom aeroklube pôsobia parašutisti už od nepamäti. V minulosti sa členovia paraodboru zúčastňovali súťaží nielen na domácej – československej pôde, ale aj v zahraničí, naberali skúsenosti a žali úspechy.

Aeroklub Prievidza

Bezmotorové lietanie

Aké to je?
Samotárske, pokojné, alebo úžasne skupinovo súťaživé. Môžete sa ticho unášať okolím, užívať si oblohu a krajinu pod sebou, zdieľať termické stúpavé prúdy s priateľmi. Môžete stúpať do výšok nad oblaky, kde je vzduch krištáľovo čistý alebo krúžiť nad svahom ako vták.
Pre rôznych ľudí plachtenie znamená veľa rôznych vecí. Niektorí obľubujú pokojné lietanie v okolí letiska a sociálny život v klube, iní milujú výzvy a lietajú prelety ponad krajinou dlhé aj niekoľko sto kilometrov, alebo vyhľadávajú vzrušenie z adrenalínového akrobatického lietania.
Ak sa opýtate 20 pilotov vetroňov čo pre nich znamená plachtenie, očakávajte 20 rôznych odpovedí. Každá z nich bude ale určite naplnené slovami zábava, sloboda, výzva, dobrodružstvo, impozantne nádherná oddychová činnosť.
Plachtenie je viac o pocitoch, ktoré v ľudskej mysli vyvoláva, než o samotnej technike pilotovania bezmotorového lietadla. Plachtenie je o zázraku lietania, neopísateľných zážitkoch a schopnosti vzlietnuť, ako orol.
Plachtenie je jedinečné, aj keď sa jedná o sólo šport, jeho činnosť si vyžaduje skutočnú tímovú spoluprácu v klube. Klubová atmosféra začína prípravou lietadiel na začiatku dňa, lietanie s priateľmi a vzájomnú pomoc, zdieľanie zážitkov a nových skúseností pri západe slnka. Plachtiť môžu všetci od tínedžerov až po seniorov, bez rozdielu pohlavia.
Plachtenie prináša každému pilotovi rovnaké ocenenie. Tichý a elegantný let tak blízko vtákom, ako len môže človek byť.
Pre mnohých pilotov sa stane športom na celý život.

Motorové lietanie

Lietanie na motorovom lietadle Vám otvára nevídané možnosti pozrieť sa z vtáčej perspektívy na miesta, ktoré by ste za jeden deň zo zeme iba ťažko navštívili a umožní Vám zažiť nezabudnuteľný pohľad na našu krajinu.
Sloboda pohybu a miesta na objavovanie sú iba na Vašej voľbe. Úžasné je aj to, že o tieto momenty sa môžete podeliť s Vašimi blízkymi, alebo priateľmi, pretože naše motorové lietadlá sú viacmiestne.
Po absolvovaní výcviku je iba na Vás akým smerom sa bude Vaša cesta pilota motorového lietadla uberať ďalej. Možno Vás uspokojí rekreačné lietanie ponad Slovensko, možno dlhé lety cez zahraničie, alebo letecké výlety cez prímorské oblasti, ktoré sú už tradíciou v našom aeroklube. Prípadne vykročíte cestou profesionála s cieľom stať sa pilotom dopravných lietadiel, alebo jednoducho budete využívať získanú licenciu pre vlastné pracovné cesty.
Aeroklub Prievidza disponuje špičkovou modernou leteckou technikou a kvalitným personálom. Cíťte sa aj Vy u nás ako doma a zažívajte spolu s nami tie nezabudnuteľné okamihy vo vzduchu o ktoré nám navždy ostávajú v pamäti.

Parašutizmus

V našom aeroklube pôsobia parašutisti už od nepamäti. V minulosti sa členovia paraodboru zúčastňovali súťaží nielen na domácej – československej pôde, ale aj v zahraničí, naberali skúsenosti a žali úspechy.
V posledných rokoch sa súťažnému parašutizmu aktívne venuje už iba malá časť z nich. Tí najskúsenejší sa však každoročne zúčastňujú zoskokov veľkých formácií zameraných na prekonávanie národného rekordu v kategórii najväčší tvar.
Športové skákanie v Prievidzi je v súčasnej dobe zamerané hlavne na:
formation skydiving – skupinová akrobacia dvoch a viacerých parašutistov v klasickej prsnej polohe,
canopy piloting – pilotovanie padáku,
freefly – padanie v sede (sit alebo sedák), v stoji (stoják) alebo hlavou dole (headdown),
fun jumps – zoskoky pre zábavu, na odreagovanie…
Kedysi veľmi populárne zoskoky na presnosť pristátia sa v Prievidzi už vôbec neskáču.
Náš paraodbor v priebehu roka organizuje zaujímavé akcie, ako napríklad:
zoskok na Fačkovské sedlo spojený s výstupom na Kľak a s grilovačkou,
propagačné zoskoky na rôzne akcie konané v rámci bližšieho okolia,
zatváranie „letného“ neba – každoročná aeroklubová akcia, na ktorej sa skáče a súťaží v rôznych disciplínach.
Zoskoky sa vykonávajú z 5-miestneho lietadla Cessna 182 Q najčastejšie z výšky 1500 m a 3000 m.
Máme profesionálnych inštruktorov, ktorí sa parašutizmu venujú celý život. Za celé to obdobie nazbierali množstvo skúseností, ktoré sú ochotní ďalej odovzdávať začiatočníkom a tým menej skúseným.
Staňte sa aj vy členmi nášho paraodboru, absolvujte výcvik, aby ste si mohli vychutnávať nádherné pocity z voľného pádu spolu s nami.

Hromadné podujatia

Priestory nášho letiska s rozlohou cca 25 hektárov sú predurčené aj na organizovanie hromadných športových či kultúrnospolo­čenských akcií.
Sami organizujeme medzinárodné letecké športové podujatia a v spolupráci s ďalšími subjektami aj ďalšie akcie s hromadnou účasťou verejnosti.
Deň polície
Akcia organizovaná Mestskou políciou Prievidza každoročne pri príležitosti MDD.
Je zameraná na prezentáciu činnosti policajných, ozbrojených a záchranných zložiek formou statických i dynamických ukážok.
Najvyššia doposiaľ zaznamenaná účasť bola približne 7 000 návštevníkov.
Šarkanšou
Taktiež každoročne organizovaná prehliadka šarkanov určená najmä deťom, ktorú organizuje Centrum voľného času spoločne s redakciou MY – Hornonitrianske noviny. Nechýba program, tombola a samozrejme vyhodnotenie najlepšieho lietajúceho šarkana.
Letná Pauza
Hudobný festival sa taktiež už niekoľkokrát konal v našich priestoroch.

Ubytovanie

Rekreačné chaty
Kapacita ubytovania: 5 osôb / 1 chatka (celkom 3 chatky)
Dispozičné riešenie:
Rozmery pôdorysu obytnej časti: 550×650 cm
Prízemie – denná miestnosť, kuchynka, kúpelňa
Poschodie – spálňa
Vybavenie:
Kúpelňa: WC, umývadlo, sprchovací kút
Kuchynka: chladnička, mikrovlnka, rýchlovarná konvica, taniere, poháre, príbory…
Denná miestnosť: rozkladacia pohovka, stolík, stôl, stoličky, šatníkový priestor, komody na uloženie osobných vecí
Spálňa: 5 postelí s príslušenstvom, komody na uloženie osobných vecí…
Ubytovňa
V hlavnej budove Aeroklubu je možné ubytovanie v trojlôžkových izbách s prístelkou s celkovou kapacitou 16 lôžok.
Hygienické zázemie je umiestnené centrálne na chodbe.
Ubytovanie má charakter turistickej ubytovne.
Kemping
Taktiež je možnosť kempovania v areáli AK. V kempe sú k dispozícii novovybudované hygienické priestory WC, sprchy, práčovňa, detské ihrisko a dráhový golf.

Reštaurácia AEROREST

Reštaurácia Aerorest na letisku v Prievidzi má dlhoročnú tradíciu. Zaoberá sa poskytovaním služieb v oblasti spoločného stravovania, rozvozom jedál, organizovaním firemných a rodinných spoločenských udalostí. Ponúka príjemné posedenie v nefajčiarskych priestoroch a na terase s výhľadom na letisko a panorámu Bojníc.
V jedálnom lístku sú zahrnuté tradičné slovenské jedlá, ako aj jedlá iných národných kuchýň, ryby, zeleninové šaláty, múčniky a pizza.
Naša reštaurácia už roky hostí pilotov z celého sveta, ktorí sa na letisko do Prievidze radi vracajú aj vďaka kvalitnému zabezpečeniu chutného stravovania počas ich pobytu.
Reštaurácia Aerorest je hlavným stravovacím zariadením významných medzinárodných leteckých súťaží, ako napríklad FCC Gliding, Plachtárske majstrovstvá Slovenska, TOP GUN, Memoriál Jozefa Chúpeka a v neposlednom rade sa organizačne spolupodieľala na stravovaní pilotov 31. FAI Majstrovstiev sveta WGC 2010.