Infocentrum Bojnice

Vitajte na stránkach infocentra Bojnice. Budeme sa Vám snažiť byť príjemným sprievodcom a spoločníkom pri návšteve romantických Bojníc.

Kontakt

Kde nás nájdete

Radi Vám v našom infocentre poradíme, aké miesta stojí za to navštíviť, prípadne v akej kaviarni si po celodennom výlete príjemne posedieť a kde sa ubytovať.

Mapa

Bojnický zámok

Národná kultúrna pamiatka, Bojnický zámok patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie zámky nielen na Slovensku. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza už roku 1113.

Bojnický zámok

Bojnický zámok

Bojnický zámok vlastnilo viacero významných šľachtických rodov. Jeho posledným vlastníkom bol gróf Ján František Pálfi, ktorý sa rozhodol ho prebudovať na romantický zámok podľa vzoru francúzskych hradov z údolia rieky Loiry. Jeho posledným želaním bolo, aby bol zámok sprístupnený pre verejnosť.

Bojnický zámok

Termálne kúpalisko Čajka

Medzi bojnickými kúpeľmi a zámkom sa rozprestiera termálne kúpalisko Čajka. Pre návštevníkov je k dispozícii plavecký bazén, detský bazén a nerezové bazény s množstvom zaujímavých atrakcií. V areáli kúpaliska s výhľadom na zámok sa nachádzajú ihriská na futbal, plážový volejbal a detské ihrisko. Stravovanie zabezpečujú bufety s rýchlym občerstvením.

Termálne kúpalisko Čajka

Kúpele Bojnice

Termálne pramene v Bojniciach sa spomínajú už v roku 1113 a už v tejto dobe sa používali kúpele na liečenie. Zloženie vody, klíma a poloha bojnických kúpeľov poskytujú pre svojich návštevníkov miesto pre regeneráciu a oddych.

Kúpele Bojnice

ZOO Bojnice

V zámockom parku Bojníc sa rozkladá najstaršia zoologická záhrada na Slovensku, pre verejnosť bola otvorená už 1.apríla 1955. Prvenstvo jej patrí aj v počte druhov zvierat, návštevníci majú možnosť spoznať viac ako 400 druhov (2764 jedincov).

ZOO Bojnice

Múzeum praveku - Prepoštská jaskyňa

Múzeum praveku sa nachádza na pôvodnom mieste, ktoré obývali v praveku neandertálci, v lokalite Prepoštskej jaskyne. Pred jaskyňou je vytvorená dioráma znázorňujúca život pravekých ľudí.

Múzeum praveku

Námestie v Bojniciach

Relaxujte prechádzkou nádhernou alejou po námestí Bojníc.

Námestie v Bojniciach

Nenechajte si újsť

Čaj o štvrtej v múzeu

každú stredu v októbri o 16:00 h – zámok Bojnice

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice v rámci mesiaca úcty k starším aj tento rok pripravilo podnetné posedenia pri šálke čaju doplnené o prehliadku zaujímavých častí zámku a diskusie na zaujímavé témy. Múzeum pripravilo pre skôr narodených návštevníkov okrem ochutnávky lahodného čaju aj prehliadku exkluzívnych reprezentačných priestorov zámockého apartmánu. Návštevníci si budú mať možnosť prezrieť dve spálne – secesnú a neorenesančnú, tri salóny – modrý salón, ružový rokokový salón a zlatý rokokový salón, ako aj dve luxusné kúpeľne. Priestory apartmánu sú zariadené v dobovom štýle – historickým nábytkom, obrazmi starých majstrov a vhodne zvolenými doplnkami. Interiéry nie sú súčasťou prehliadkovej trasy, sú  využívané na slávnostné príležitosti, obchodné rokovania, zásnuby a dôverné rozhovory.

Stretnutia pri horúcom čaji sa budú konať každú októbrovú stredu so začiatkom o 16:00. Múzeum srdečne pozýva jednotlivcov i kolektívy. V prípade záujmu o podrobnejšie informácie alebo skupinové rezervácie môžu záujemcovia kontaktovať Oddelenie múzejnej komunikácie, marketingu a služieb návštevníkom na telefónnom čísle 046 / 5430 633.

Vstupné: 3,00 €/os

Baťovci v Bojniciach

október – zámok Bojnice

Na prelome rokov 1938 – 1939 získalo bojnické panstvo nového majiteľa. Po 300 rokoch vlastníctva Pálfovci predali panstvo firme Baťa.

Kúpou Bojníc Baťovci upevňovali svoje postavenie v širšom regióne, kde vznikalo nové moderné mesto Baťovany s obuvníckym závodom. Neďaleké bojnické panstvo s veľkou výmerou lesov, ornou pôdou a liečivými kúpeľmi sa stali pre rozrastajúci sa priemyselný kombinát vítanou materiálnou a surovinovou základňou.

Čo všetko sa v rokoch 1939 – 1948 pod firmou Baťa dialo na bojnickom panstve dokumentuje výstava jedinečných fotografií v archívu rodiny niekdajšieho riaditeľa Veľkostatku Bojnice Ing. Andreja Hausknotza a zo zbierok členov Klubu priateľov histórie Bojníc.

Výstava „Baťovci v Bojniciach“ bude verejnosti prístupná v Stĺpovej sieni Bojnického zámku do 31.10.2017. Výklad a návštevu je potrebné objednať vopred.

Vstup na výstavu je bezplatný.  

Deň bez bariér

18.10.2017 o 09:00 – 16:00 h – Zoo Bojnice

Národná zoologická záhrada Bojnice si tento rok opäť pripravila podujatie pre všetkých seniorov a návštevníkov so ZŤP pod názvom Deň bez bariér, ktoré sa uskutoční v stredu, 18. októbra 2017.

V tento deň, chcú Zoo sprístupniť pre všetkých ľudí, ktorí majú obmedzenú možnosť pohybu a dopriať im tak, aby si ju mohli prezrieť a vychutnať naplno. K dispozícii im budú vozidlá John Deere so šoférom, ktorý bude zároveň aj sprievodcom.

V prípade záujmu zúčastniť sa podujatia treba nahlásiť počet účastníkov na konkrétny termín.  Prihlásiť sa môžete telefonicky, kde Vám poskytneme aj doplňujúce informácie: 0901 713 821.

Za zámockou bránou...

„Európska produkcia keramiky podľa orientálnych vzorov“

19.10.20117 o 16:00 h – Zámok Bojnice

Dnes si už nevieme predstaviť každodenný život bez keramického riadu a iných predmetov z keramiky, či už majú názov fajansa, kamenina alebo porcelán. Servisy používame na bežné i slávnostné stolovanie alebo obdivujeme unikátne staršie kusy na výstavách a v expozíciách múzeí. Tvary a dekorácie týchto predmetov majú často pôvod v orientálnych vzoroch, napriek tomu, že boli vyrobené v Európe. Čo viedlo európskych remeselníkov napodobňovať čínsky a neskôr aj japonský porcelán? Bola to najmä cena, ale aj túžba po poznaní výrobného procesu, pretože dovážaný porcelán bol nevídaným tovarom a vtedajšia Európa nepoznala krehký, jemný, ale zároveň dosť pevný druh keramiky. Zároveň dovoz porcelánu nestačil pokryť tento dopyt. Porcelán bol oceňovaný ako drahý kov, a preto bol nazývaný aj bielym zlatom.
Do tajov porcelánu s orientálnymi vzormi zavedie návštevníkov Bojnického zámku Mgr. Katarína Malečková prostredníctvom prednášky Európska produkcia keramiky podľa orientálnych vzorov.

Vstupné: 3€ / osoba (Vstupenky budú v predaji v pokladnici múzea pred začiatkom prednášky.)

12. Ples seniorov nielen pre seniorov

21.10.2017 o 18:00 h – Kogresová sála KCB

Tanec a hudba predlžuje život a preto pozývame všetkých, ktorí si chcú zatancovať a zabaviť sa pri dobrej hudbe s Hudobnou skupinou VEGA na 12. PLESE SENIOROV NIELEN PRE SENIOROV. Okrem zábavy Vás čakajú zaujímavé ceny a program
Vstupné: 8,00 €

Stopy českých záhradných architektov na Slovensku

26.10.2017 o 17:00 h – vestibul KC

Kultúrne centrum Bojnice a Národní zemědělské muzeum Praha Vás pozývajú na výstavu záhradno-architektonickej tvorby v medzivojnovom Československu – život a dielo Josefa Vaněka, Josefa Kumpána, Josefa Minibergera a Emílie Wichterlovej pôdorysné plány, vtáčie perspektívy a vizualizácie vo veľkosti originálov. Výstavu dotvárajú plastiky akad. soch. Dušana Hagaru
Vstup: voľný

Výstava bude sprístupnená počas prevádzky KC Bojnice do 30. 11. 2017.

Bojnický svetlonos na zámku

02.11. – 04.11.2017 o 19:00 h – Zámok Bojnice

Slovenské národné múzeum – Múzeum Bonice vám ponúka netradičnú prehliadku nočným zámkom s jesennou výzdobou a s rozžiarenými tekvicami (bez potreby predchádzajúcej objednávky).

Svetlonos – mýtická, rozprávková bytosť vodiaca ľudí za svojim svetlom. Ich tradícia nadväzuje na starých Keltov, ktorí verili, že v posledný októbrový deň sa duše mŕtvych vracajú na zem.  Ako ochranu proti týmto duchom používali svetlo, ktoré neskôr preniesli do vyrezávaných tekvíc. Toto svetlo pre nich znamenalo istotu všetkých živých pred mŕtvymi.
Vstup: 8,00 €/os

Rapper

09.11.2017 o 18:00 h – Veľká sála KCB

„Miloval hudbu. Rozumel jej a cítil sa byť mladý. Jedného dňa však zistil, že nič z toho už neplatí. Odmietal sa ale vzdať. Príbeh učiteľa, ktorý po bypasse začal rapovať a mal pre to dobrý dôvod, tomu verte!!!“ Kam až dostala učiteľa chémie a hudobnej výchovy láska k hudbe a túžba učiť sa? Príbeh, ktorý vás rozosmeje, dojme a zahreje pri srdci. Život je plný prekvapení. Uvidíte!
Scenár a réžia: Jakub Nvota
Hudba: Kamil Mikulčík, DJ Scarface
Text rapu: Jan Grulich
Choreografie: Pavel Strouhal, AnetAntošová, Tomáš Pražák
Scéna: Jakub Nvota, Martin Trnavský
Kostýmy: Lenka Polášková
Hrajú: Martin Trnavský, Anet Antošová, Dominika Červinková, Julie Šurková
Vstupné: 14,00 €

Alena Čermáková

15.11.2017 o 16:30 h – Veľká sála KCB

Literárno-hudobno-filmový večer so šansoniérkou, hlasovou pedagogičkou a režisérkou Alenou Čermákovou.
Prezentácia filmu a knihy o výnimočnom človeku Antonovi Srholcovi.
hudobný hosť: Ivan Čermák – gitarista a hudobný skladateľ
Podujatie podporil z verejných zdrojov FPU
Vstup: voľný

Podujatia v okolí Bojníc